Bio

Hygin Delimat

A choreographer, performer, curator, light designer and cultural producer.

The artistic director of the Body Architects and the Craft Choreography.

He received academic degrees in Movement Research (M.A.) and in Dance Pedagogy (M.A.) from Anton Bruckner University in Linz. As a dancer he performed for various international choreographers including Rose Breuss, Elio Gervasi, Georg Blaschke, Willi Dorner, Johanna Roggan, Robert Clark, Liv O’Donoghue, Juliette Villemin, or Matjaz Faric. He was a holder of the 2013 DanceWEB scholarship and had many influential mentors on his artistic way including Rui Horta, Martin Sonderkamp and Ivo Dimchev.

For his choreographic work, he received numerous artistic residencies in Europe as well as in El Salvador, Mexico and Uganda. Hygin always collaborates with artists from various fields including contemporary composition, visual arts, or new media: Hannes Kerschbaumer, Alex Chernyshkov, Marina Poulekhina, Ivan Shopov, Polina Stoyanova, Florian Voggeneder, Andreas Buttinger, Schayan Kazemi, and others. In his movement research, he integrates approaches and philosophies of somatic methods, and urban dance styles.

Choreography

Comissions

2019 In Transit for Wrocław Opera, Poland 2018 Gaia for Hannes Kerschbaumer at Haydn Foundation, Bolzano 2016 Architektur + Tanz (with Franz Koppelstatter, Anna Firak) for afo architekturforum oberösterreich 2015 White on White for AURA Dance Theatre Kaunas Lithuania 2014 Luce Nera for Hannes Kerschbaumer at Klagenspuren Schwaz

Own productions

2019 Beton work-in-progress (with Martyna Lorenc) 2019 Landscape before catastrophe work-in-progress 2019 The B-Team 2017 Slowstepper – On The Edge Of Survival (mentored by Rui Horta) 2017 House Beating (with Elias Buttinger, Schayan Kazemi)2016 Metabird (work-in-progress) 2016 Second Surface (with Josseline Black) 2016 Kampala Container Sessions (with Josseline Black) 2015 When they travel at the speed of light, ALONG the light (with Alexander Chernyshkov, Maria Poulekhina, Sonia Borkowicz) 2014 Surface (with Polina Stoyanova) 2014 For Living In (mentored by Martin Sonderkamp) 2013 Creatures (with Hannes Kerschbaumer) 2011 Absorption (with Florian Voggeneder, Dominik Harrer)

Presentations
Danza Universitaria Costa Rica, Kulturportal Scheibbs, Rozbark Bytom, CST Warsaw, CNDC Bucharest, Polish Dance Platform Gdańsk, Brno-Prague-Pilsen Tanec Praha, Prague Quadrennial, La Resi El Salvador, Brick 5 Vienna, Rua Das Gaivotas 6 Lisbon, Trois C-L Luxembourg, FIDCDMX Mexico City, FIAT Teziutlan, Concentrica Festival Xalapa, Long Night of Dance Gmund im Karnten, Gdańsk Dance Festival, Mandala Performance Festival Wrocław, Long Night of Dance Bleiburg and Long Night of Dance Slovenj Gradec, Scena Tańca Studio Warsaw, 20 MSTT Lublin, Oficyna Poznań, Choreographic Territories Tbilisi, Zelyonka Kiev, Plastforma Minsk, 32 Degrees East Kampala, Komuna/Warszawa, CIA Wrocław, Culture Factory Klaipeda, Dance Theatre Vilnius, VDU Kaunas, AURA+ Theatre Kaunas, SCKM Kraków, Polish Dance Platform Lublin, Made in Koln Festival Cologne, Klagenspuren Festival 2014 Schwaz, Quartier am Hafen Cologne, ProART Festival Brno and Praha, Tanzhafen Festival Linz, Monotanc Fesztival Budapest, Ars Electronica Centre Deep Space, Klub Żak Gdańsk, RedSapata Tabakfabrik Linz, MUMUTH Graz, Derida Dance Centre Sofia, Butoh Festival Dublin, Anton Bruckner Privatuniversitat Linz, Raw Matters Vienna, Lentos Kunstmuseum Linz, Long Night of Stages Linz

Curating

Since 2019 Craft Choreography Vienna

Light design

2020 Outside In by Egoproject
2017 Corpo Santo by Rita Vilhena
Own choreographies

Teaching / profi training

Dance Department at the Belgrad University, Janáček Academy of Music and Performing Arts in Brno, Anton Bruckner University Linz, Performing Centre Vienna, Flowmotion Studio Vienna, Dancearts Vienna, RedSapata Tanzfabrik Linz, Perform Dance Linz, Odeon Studio Rotterdam, Lisbon, El Salvador, Tanec Praha, ProART Festival Mikulec, Warsaw Dance Department, FIAT Teziutlan Mexico, Concentrica Festival Xalapa Mexico, Gdańsk Dance Festival, Mandala Performance Festival Wrocław, Ciało/Umysł Festival Warsaw, Dancing World Linz, 20th MSTT Festival Lublin, Zelyonka Kiev, Plastforma Minsk, National Theatre Kampala, Aura Dance Theatre Kaunas, Komuna/Warszawa, Laboratorium Ruchu ESK Wrocław, Derida Dance Center Sofia, Michael Douglas Collective Cologne, Acting students in Vienna